Strona 1 z 2

Praca z włóknem

: 31 sty 2013, 08:10
autor: dpacior
Witam, szukam na necie, czytam, ale nie mogę znaleźć potrzebnej wiedzy. Może ktos z forumowiczow na wiedzę/doswiadczenie w pracy z włóknem węglowym/szklanym, którym chciałby się podzielic. Chciałbym się tym pobawić w piwnicy i cos wymodelować tylko nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Przede wszystkim jakich żywic używać oraz włókien, a także czym pokryć formę by dobrze wszystko wyszło, nie wspominając o technice łączenia włokna, tak by z 2 połówek zrobić jedną część

Re: Praca z włóknem

: 31 sty 2013, 09:14
autor: Selim
To nie jest niestety takie proste Kolego. Na pewno nie starczy tu miejsca na taką wiedzę.
Pozdrawiam

Re: Praca z włóknem

: 31 sty 2013, 09:24
autor: dpacior
Selim pisze:To nie jest niestety takie proste Kolego. Na pewno nie starczy tu miejsca na taką wiedzę.
Pozdrawiam


Tyle to ja wiem :) Aczkolwiek odnośnik do jakiejś dobrej strony/książki byłby mile widziany :thumb:

Re: Praca z włóknem

: 31 sty 2013, 16:19
autor: kajtek357
materiały z którymi chcesz się "bawić" to przeważnie żywice poliestrowe i poliuretanowe. Miejsce tej zabawy wymaga bardzo dobrego wietrzenia czyli wentylacji .Zacznij swoją piwnicę do tego przystosowywać.Mówię to z własnego doświadczenia i nie ignoruj tego.

Re: Praca z włóknem

: 31 sty 2013, 18:15
autor: dpacior
O potrzebie wentylacji zdaje sobie sprawę, i można powiedziec, ze ten element mam juz ogarniety

Re: Praca z włóknem

: 31 sty 2013, 19:26
autor: mmaro29
Mnie żywica LG 385 + utwardzacz HG 385 całkiem nieźle się sprawdziła w ręcznym modelowaniu, zamawiałem tu www.surfpol.pl.

Re: Praca z włóknem

: 03 lut 2013, 13:14
autor: pedros_85
Zywice masz poliestrowe i epoxydowe, poliester duzo tańszy i łatwiejszy w uzytkowaniu, mniej restrykcyjny jezeli chodzi o dokładnosc proporcji w porównaniu do epoxydu. epoxyd równiez trudniej ze soba łączyc poniewaz nie zeszlifowany i słabo odtłuszczony rozwarstwi sie. jako oddzielacz albo kupujesz oddzielacz dedykowany albo zamienniki wszelakie ( pasta do podłóg, wosk samochodowy na wosku karnauba w kilku warstwach ew wosk ze swieczki alr trudniej go zapolerowac), epoxyd ma leprze parametry wytzymałosciowe na udar i giecie. tkaniny szklane masz o roznych gramaturach, w sprawach deski lepiej sprawdza sie np dwie warstwy 50 niz jedna 100 , wiecej cienszych warstw wiekrza wytzrymałosc, klejac je jedna po drugiej otrzymujesz wiekrza sztywnosc. klejac dwie na raz na tej samej grubosci masz wiekrza "gibkosc" :)
generalnie polecam udac sie do najblizszej klepalni zderzaków tuningowych bo teraz juz chyba wszedzie to klepia i odkupic nieco zywicy, i oddzielacza,
tkaniny raczej z netu bo zderzaki ida z maty z reguły albo ze scinków rowlingowych,
dokłasniej o żywicach i pracy na nich poczytasz na forach modelarskich albo innyc zrodłach wskazanych przez google.
o samych deskach i ich produkcji gadaj z Archie-im bo zrobił kilka ew z innymi specami ktorzy sami spłodzili dechy.

Re: Praca z włóknem

: 03 lut 2013, 15:49
autor: Qba-EPP11
Jeśli chcesz się bawić węglem to pomyśl też o worku próżniowym. Do węgla raczej wskazany.

Re: Praca z włóknem

: 04 lut 2013, 00:08
autor: pedros_85
hehe fakt worek niezbedny chociaz uważam że dla poczatkujacego laminatera pakowanie wegla w samoróbcze kasztany to jucha w piach... dopiero po ktorejs z kolei desce, dopracowaniu krztałtu i technologi... chociaż wegiel nie jest jakos mega niezbedny w dekach kite bo jest go tam jak na lekarstwo po za typowo carbonowymi modelami, jednak worek i delaminaż daja minimum wagi i max wytrzymałosci. ale to juz tak jak mowiłem samoróbcze klepanie raczje przestaje sie spylać:p zwlaszcza zwazywszy na rynek uzywek:)

Re: Praca z włóknem

: 04 lut 2013, 08:47
autor: robo115
jak ktos sie w to bawi to niech zrobi cos takiego:http: http://www.kitesurf-ventdefolie.fr/
decha dowolna z używek tylko ten "łącznik" trzeba zrobić

Re: Praca z włóknem

: 04 lut 2013, 10:40
autor: onzo
to się nigdy nie opłaci i nie wiem czemu każdy chce przez to przechodzić. Można zrobić coś na 2-3 pierwsze ślizgi, ale potem jak się nie wchodzi w masówkę to sam sprzęt do produkcji się nie zwróci. Bez worka próżniowego decha wyjdzie coś ok 5kg minimum - bez sensu na tym pływać, chyba że ktoś chce mieć zero progresu.

Re: Praca z włóknem

: 04 lut 2013, 17:39
autor: robo115
Mi chodziło o zrobienie tylko tego łącznika. A deche bierzesz dowolna do przecięcia
Ile taki łącznik może ważyć "home made"?

Re: Praca z włóknem

: 04 lut 2013, 21:02
autor: FilipN
robo115 pisze:Mi chodziło o zrobienie tylko tego łącznika. A deche bierzesz dowolna do przecięcia
Ile taki łącznik może ważyć "home made"?


ale ten patent jest delikatnie mówiąc idiotyczny... deska zmienia swoje właściwości - sztywność, sprężystość... a do tego zyskuje pewnie z 40% wagi.
Wychodzi ciężki klocek, z marnymi właściwościami.

Re: Praca z włóknem

: 18 lut 2013, 02:25
autor: JastrząB
Ja widzę temat tak: nie opłaca się robić desek tt w piwnicy, chyba że ma się zamiar wyprodukować 10+ sztuk. Dobre używki są tak tanie że na same materiały wyda się więcej. Żeby stworzyć coś sensownego trzeba tworzyć formy/stoły i bez vacum/prasy się nie obejdzie.
Inaczej widzę kwestie budowy surfboarda. Tu już może się to opłacić (choć nie każdemu, zależy jak przeliczamy własny czas, bo jest trochę zabawy). Konstrukcja deski dużo prostsza, przez co i łatwiej to zrobić. Nawet pompa próżniowa nie jest potrzebna. Przy wystarczających chęciach można stworzyć już coś sensownego poniżej ceny używki.

Jeśli chodzi o materiały ja polecam żywicę epoksydową i tkaniny szklane o niezbyt dużej gramaturze. Ja ostatnio używam 160 g/m2 i sobie chwalę. Epoksyd z tego względu, że (przeciwieństwie do poliestrowej) nie ma toksycznych oparów, nie śmierdzi, daje bardzo dużo czasu na laminowanie, łatwo się dobiera właściwe proporcje z utwardzaczem, ta której używam nie wymaga wygrzewania. Nie mam też problemów z połączeniem. Idealnie mi się sprawdza LG385 + utw. HG385. Razem z tkaninami szklanymi i węglowymi kupuję na http://www.surfpol.pl , szczerze polecam - duży asortyment i możliwość zakupu niedużych ilości mat. Gość sam robi deski więc ma pojęcie.
Instrukcje jak zbudować taką deskę są powszechnie dostępne w necie bo niemal dokładnie tak samo buduje się deski do surfingu. Kopalnia wiedzy to: http://www.swaylocks.com , szczególnie forum.

Re: Praca z włóknem

: 18 lut 2013, 15:01
autor: pedros_85
Podpisuje sie " obiema ręcami ", samorobcze klepanie TT nie ma sensu. Moze po za drzwiami do lightwind ktore mozna spoko zrobic ze sklejki i laminatu na duzych finach.