Konkretne kierunki wiatru na poszczególne spoty.

Forum dla początkujących
qwert
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2009, 09:47
 
Post25 lip 2010, 21:52

Witajcie! Chciałbym się dowiedziec od bardziej doświadczonych surferów, jakie kierunki wiatru są najlepsze w danych spotach. Wiem, że najlepiej wzdłuż brzegu, np. na półwysep (eko) może być SE? Ale jakie może byc taki dobry na Rewe? Wiem, że praktycznie można na każdym pływać, ale interesują mnie takie najbardziej idealne. Licze na pomoc;) dzieki;)

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 lip 2010, 22:18

qwert pisze:Witajcie! Chciałbym się dowiedziec od bardziej doświadczonych surferów, jakie kierunki wiatru są najlepsze w danych spotach. Wiem, że najlepiej wzdłuż brzegu, np. na półwysep (eko) może być SE? Ale jakie może byc taki dobry na Rewe? Wiem, że praktycznie można na każdym pływać, ale interesują mnie takie najbardziej idealne. Licze na pomoc;) dzieki;)


Generalnie starczy na mapę spojrzeć :thumb:

Półwysep (zatoka) obsługuje najlepiej kierunki od WNW przez S do ESE. Przy E i NWN też da się pływać, ale wtedy wieje już trochę od brzegu zwykle, a przy samym brzegu jest dziura. Północne kierunki to już na morze najlepiej. Najlepsze kierunki oczywiście jak wieje wzdłuż brzegu czyli te W, WNW, ESE. Jak wieje w brzeg to oczywiście jest mniej bezpiecznie, ale półwysep jest jedynym miejscem w okolicy który południowe wiatry obsługuje.

Rewa obsługuje wszystkie kierunki od WSW przez N do SE. Przy południowych generalnie lepiej na półwysep jechać, w Rewie trzeba uważać, żeby nie wywiało jak ktoś spłynie za cypel. Kierunki południowo-zachodnie to już generalnie wiatr od brzegu. W Rewie czy wieje wzdłuż brzegu to zależy gdzie startujesz :) Najbezpieczniej jest jednak na cyplu, bo w innych miejscach są betonowe umocnienia brzegu. Wzdłuż cypla wieje przy północnym wietrze. Fajne warunki są też przy W i E, bo na jednej stronie wtedy tworzy się nieduża falka, a po drugiej stronie jest idealnie płaska woda (skoro zadajesz pytanie o kierunki to raczej tej płaskiej unikaj, bo pływanie tam już niejednej osobie zweryfikowało umiejętności). Najlepszy kierunek to według mnie podobnie jak na półwyspie W.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2010, 22:26 przez jedi1, łącznie zmieniany 1 raz.

qwert
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2009, 09:47
 
Post25 lip 2010, 22:25

ok, dzieki bardzo. Jeszcze jedno "głupie" pytanko ze szkoły (podstawówki)... Ale wole miec pewność. Jak się mowi np o kierunu W, to znaczy ze wiatr wieje w strone zachodu, tak? A nie z zachodu. Tak jak kierunek wiatru N, oznacza ze wiatr wieje w strone północy, tak?

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 lip 2010, 22:27

qwert pisze:ok, dzieki bardzo. Jeszcze jedno "głupie" pytanko ze szkoły (podstawówki)... Ale wole miec pewność. Jak się mowi np o kierunu W, to znaczy ze wiatr wieje w strone zachodu, tak? A nie z zachodu. Tak jak kierunek wiatru N, oznacza ze wiatr wieje w strone północy, tak?


Dokładnie odwrotnie :) Wiatr N - północny, wieje Z północy.

qwert
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2009, 09:47
 
Post25 lip 2010, 22:35

ok:) rozumiem;) czlowiek cale zycie glupi;p Czyli na połwysep dobrym wiatrem jest ESE-SE zeby dmuchalo wzdłuż lądu, dobrze mysle?

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 lip 2010, 22:49

qwert pisze:ok:) rozumiem;) czlowiek cale zycie glupi;p Czyli na połwysep dobrym wiatrem jest ESE-SE zeby dmuchalo wzdłuż lądu, dobrze mysle?


Dobrze :thumbsup:

qwert
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2009, 09:47
 
Post25 lip 2010, 23:05

dziękuje bardzo:)

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 lip 2010, 12:43

Generalizując, Półwysep obsługuje bardzo dobrze wszystkie kierunki z wyjątkiem północnych ( N ), Rewa natomiast wszystkie oprócz południowych, z wyjątkiem najlepszego chyba SE.

Rzucewo bardzo dobrze działa również przy N, NE.

Przy wyborze spotu warto brać również pd uwagę warunki panujące na wodzie , np zafalowanie, potencjalne niebezpieczeństwo - np przy kierunkach południowych na Helu ( on shore ) należy uważać na podmuchy wiatru kierujące latawiec w stronę brzegu i wychodzić DALEKO w zatokę. W Rewie przy kierunku zachodnim na zawietrznej jest dość szybko głęboka woda, pojawia się więc niebezpieczeństwo wywiania, lub utraty sprzętu, itd. itp...Wszystkiego tego dowiesz się po 2 minutach rozmowy z lokalesami na spocie - polecam przed pierwszym pływaniem podejść zawsze do lokalnej szkółki/sklepu i "zasięgnąć" ;)

pzdr


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron