Demistyfikacja Półwyspu...

Dyskusje nie związane z profilem forum.
Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post24 sie 2013, 14:35

Jako osoba mająca ten niefart, że na Półwysep jest mi ciut za daleko żeby się tam pojawić w 20 minut, czy w godzinkę, zacząłem się w tym sezonie przyglądać prognozom i ich odwzorowaniu w rzeczywistości.
Wniosek jaki mi się nasunął jest jeden: prognozy sprawdzają się w rzeczywistości na 50% - czyli "wieje albo nie".

W takiej sytuacji dość drażniące wydały mi się opisy tych epickich, wietrznych tygodni, na które warto przyjechać przed/w trakcie/po sezonie. Nie twierdzę, że taka pogoda się nie zdarza bo zdarza się na pewno. Pytanie - jak często?

Drugą sprawą jest dostępność do statystyk wiatrowych, które byłyby PRZYDATNE dla kitesurfera - czyli uwzględniających nie tylko siłę wiatru ale także jego kierunek na spocie.

Dlatego też pytanie: czy ktoś zna jakikolwiek serwis pogodowy, który udostępnia statystyki uwzględniające kierunki wiatru - np. chciałbym sobie wyszukać informację:
-ile na danym spocie jest dni w roku (średnio) o wietrze powyżej 12kts
-z dni o wietrze powyżej 12kts, ile dni (średnio) był to kierunek wiatru X...

Albo jeszcze prościej: ile średnio dni w roku na danym spocie da się pływać, bo wieje wystarczająco i nie wieje offshore...

Jeśli ktoś takie serwisy zna, to proszę o informację.

A teraz druga część postu - czyli dlaczego temat to "Demistyfikacja Półwyspu":
Pomyślałem sobie o możliwości zautomatyzowania prowadzenia takich statystyk dla Półwyspu (na początek - możliwe są oczywiście również inne spoty). Pytanie jak to zrobić nie będąc non stop na miejscu?

Wzdłuż Półwyspu jest co najmniej kilka kamerek internetowych skierowanych na zatokę (szkółki, hotele...) (a właśnie zatoka mnie interesuje).

Wystarczy stworzyć mały programik systematycznie (czyli np. co godzinę) zasysający serię obrazów z takich kamerek i analizujący go pod kątem ilości (lub braku) kite'ów na niebiosach.
Wbrew pozorom automatyczna analiza obrazu na takim poziomie nie jest trudna - definiuje się stałe obszary obrazu, w których należy szukać elementów zmieniających pozycję z obrazu na obraz, lub o innej kolorystyce niż tło - jeśli zdefiniujemy przeszukiwany fragment obrazu jako tą część obrazu z kamerki, na której znajduje się tylko niebo nad zatoką - powinno być w miarę łatwo wykryć tak duże obiekty jak kite, eliminując deskarzy, mewy, etc...

Kwestię tworzenia statystyk po analizie obrazu pomijam bo jest pomijalnie łatwa po zebraniu właściwych danych.

Jest jeden problem: prawdopodobnie (nie jestem pewien) wykorzystanie obrazu z większości kamer do tego celu będzie wymagalo zgody szkółki/hotelu/firmy oognet, przez którą idą strumienie danych.
Jeśli pomysł się sprawdzi, będzie go można zastosować na każdym spocie, na którym jest nieruchoma kamera...

Jakieś pomysły? Opinie? Jest to kawałek kodu do napisania, ale jak to mówią w pewnym popularnym tasiemcu "The winter is coming..."

Rucin
Posty: 79
Rejestracja: 18 lut 2012, 19:15
Deska: su-2
Latawiec: obsesja
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post24 sie 2013, 16:10

jest taki mały serwis który publikuje statystyki pogodowe (min. wiatrowe) na wybrzeżu polskim na dany rok, masz tam % poszczególnych kierunków w roku oraz rozkład mocy. ten serwis nazywa się Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Dane wydawane są w Locji Bałtyku: wybrzeże polskie (502). mozesz również skoorzystać z UKHO --> United Kingdom Hydrographic Office bo oni też prowadzą coś takiego. Poza tym Urzędy Morskie też prowadzą takie statystyki. Powiedz mi tylko dwie rzeczy: 1. po co Ci taka statystyka ? to jest zapis "historii" z wczoraj, a żeby popływać to musisz wiedziec co będzie jutro... czyli po prostu przyjeżdzac na prognozy. Jeżeli prognozy CI nie wystarczają albo się nie sprawdzają to polecam książkę Pana Michała Holca pt. Podstawy meteorologii i nawigacji meteorologicznej. Tam jest opisane w jaki sposób samemu prognozować min. wiatr na podstawie układów barycznych. Uprzedzam pytanie: mapy układów barycznych można znaleźć chociażby w internecie, aktualizowane są co 12 godzin. bardzo łatwa metoda i nie trzeba polegać na serwisach. 2. sprawa, pytanie odnośnie tego programu/aplikacji którą chcesz stworzyc jak wyeliminujesz takie obiekty jak chmury ? mają inny kolor niż niebo (tło) poza tym ich kształt, rozmiar, odcień i miejsce występowania jest losowy

Awatar użytkownika
mandaro
Posty: 1083
Rejestracja: 10 sie 2008, 02:18
Deska: NHP Infinity
Latawiec: GP Fuel
Lokalizacja: Tarifka,
Postawił piwka: 66 razy
Dostał piwko: 22 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 sie 2013, 01:15

Demistyfikacja półwyspu, który powstał za sprawą wiatru?
Wakacje są. Wiatr wyjechał na urlop z rodziną.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 sie 2013, 21:59

Kristoff pisze:Pomyślałem sobie o możliwości zautomatyzowania prowadzenia takich statystyk dla Półwyspu (na początek - możliwe są oczywiście również inne spoty). Pytanie jak to zrobić nie będąc non stop na miejscu?

Wzdłuż Półwyspu jest co najmniej kilka kamerek internetowych skierowanych na zatokę (szkółki, hotele...) (a właśnie zatoka mnie interesuje).

Wystarczy stworzyć mały programik systematycznie (czyli np. co godzinę) zasysający serię obrazów z takich kamerek i analizujący go pod kątem ilości (lub braku) kite'ów na niebiosach.
Wbrew pozorom automatyczna analiza obrazu na takim poziomie nie jest trudna - definiuje się stałe obszary obrazu, ..



..ŚWIETNE zajęcie dla tych co mają dużo czasu :thumb:
my nie mamy - za dużo na wodzie go spędzamy :?

jeśli ktoś narzeka na TEN sezon ..nie mam więcej pytań..

peace

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post25 sie 2013, 22:19

Zauważyłem, że niektórzy tu mają co najmniej rozdwojenie jaźni...zawsze mówią o sobie "my". W dodatku wydaje im się, że znają się na wszystkim.

Polecam modlitwę św Tomasza z Akwinu, która (choć z dominującą w Polsce religią mi nie po drodze) świetnie nadaję się na tą okoliczność:

"Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam,
że się starzeję i pewnego dnia będę stary.

Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania,
że muszę coś powiedzieć na każdy temat
i przy każdej okazji.

Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek.

Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym;
czynnym lecz nie narzucającym się.

Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości,
jakie posiadam, ale Ty Panie wiesz, że chciałbym
zachować do końca paru przyjaciół."

Zalecam powtarzać sobie zwłaszcza ten fragment o mówieniu na każdy temat i przy każdej okazji.

Pis(s)

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 sie 2013, 22:21

..klep bajdoły, masz na to czas :thumb:

ja mam to szczęście, że na sezon zamieszkuję na Półwyspie i to "nieszczęście" że czasu na klepanie mam mniej :thumb:

peace

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post25 sie 2013, 22:49

Nadal polecam ww. modlitwę. Z każdym Twoim postem nabiera to więcej sensu...

ONA
Posty: 20
Rejestracja: 08 cze 2013, 22:21
Postawił piwka: 37 razy
 
Post24 wrz 2013, 14:45

Ziomek pisze:
jeśli ktoś narzeka na TEN sezon ..nie mam więcej pytań..

peace


"Problem" polega na tym, że osoba mieszkająca na Półwyspie na cały sezon "nie zauważa" 3-4 dni bez wiatru, na które to dni ktoś specjalnie przyjechał np. z Wrocławia.

Oczywiście wiem: trzeba jeździć na prognozę. Niestety nie dla wszystkich jest to wykonalne :(

Awatar użytkownika
kukus
Posty: 576
Rejestracja: 23 maja 2013, 16:40
Deska: HM Split / 50fifty
Latawiec: Obsession 5/7/10.5/13.5
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 22 razy
 
Post24 wrz 2013, 15:44

ICM, WG, WA i WF
6 razy bylem w tym roku na pol wyspie (z Warszawy) i za kazdym razem poplywane.
a na wodzie w sumie 10 razy i w sumie z 21 dni rozczarowal mnie 1 bo byl slabszy niz oczekiwania.
Tak wiec MI (coby nie bylo ze madralizuje sie za innych) analiza w/w zrodel wystarczy.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 wrz 2013, 20:17

ONA pisze:"Problem" polega na tym, że osoba mieszkająca na Półwyspie na cały sezon "nie zauważa" 3-4 dni bez wiatru, na które to dni ktoś specjalnie przyjechał np. z Wrocławia.


Jak jedziesz na 3-4 dni to gwarantuję Ci, że w każdym miejscu na świecie możesz mieć pecha.

A sprawdzalność prognoz krótkoterminowych jest o wiele większa niż 50%. Długoterminowe to wróżenie z fusów podczas poruszających się frontów, ale to wiadomo nie od dziś.

Awatar użytkownika
FilipN
Posty: 801
Rejestracja: 05 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Warszawa/Jastrzębia Góra
Postawił piwka: 68 razy
Dostał piwko: 77 razy
 
Post25 wrz 2013, 13:46

ONA pisze:
Oczywiście wiem: trzeba jeździć na prognozę. Niestety nie dla wszystkich jest to wykonalne :(


no niestety, jeżeli chce się uprawiać ten sport, to trzeba być na prognozę, lub w konkretnym okresie roku - i to nie tylko na Helu ale praktycznie w każdym miejscu na świecie.
Do Brazylii też jeździ się do początku stycznia - bo później z wiatrem bywa różnie, w Egipcie, w październiku dajmy na to, jest duża szansa na 100% pływania, ale już w lutym może trafić się tydzień z 1 dniem wiatru.
W tym momencie, na Helu, od 11 dni były tylko dwa dni przerwy w pływaniu (i to nie pod rząd). I zapowiadają się kolejne, trzy.... na Hel nie jeździ się na kajta w drugiej połowie lipca i pierwszej sierpnia (chyba, że ktoś siedzi tu cały miesiąc ;) )

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 wrz 2013, 15:13

FilipN pisze:.... na Hel nie jeździ się na kajta w drugiej połowie lipca i pierwszej sierpnia (chyba, że ktoś siedzi tu cały miesiąc ;) )


chyba że jest tak dziwny sezon jak w tym roku i najlepsze jechanie na prognozę miałem właśnie w 2 połowie lipca, a stuprocentowy z reguły ostatni tydzień sierpnia okazał się pływaniem na Mewich na 16m

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 wrz 2013, 13:15

ten sezon faktycznie rozłożył się inaczej
ale generalnie był/JEST bdb wiatrowo :thumb:
ja naprawdę pamiętam sezony - po 2 tyg pełnej prażyny - bez najmniejszego podmuchu, gdy na pierwsze marne 10 węzłów północnych biegliśmy o 2giej w nocy by gubićdeski na Bałtyku a kończyć spływ nw beachbarze Solar ;)

FilipN pisze:Do Brazylii też jeździ się do początku stycznia - bo później z wiatrem bywa różnie, w Egipcie, w październiku dajmy na to, jest duża szansa na 100% pływania, ale już w lutym może trafić się tydzień z 1 dniem wiatru.
W tym momencie, na Helu, od 11 dni były tylko dwa dni przerwy w pływaniu (i to nie pod rząd). I zapowiadają się kolejne, trzy.... na Hel nie jeździ się na kajta w drugiej połowie lipca i pierwszej sierpnia (chyba, że ktoś siedzi tu cały miesiąc ;) )


i w 100 procentowej Brazylii w listopadzie trafiło nam się kilka dni bez wiatru, tzn ponmiżej 12 węzłów
a Egiptu 100% - niezaleznie czy na 1-2-3 czy 4 tygodnie to ja jeszcze na kilkadziesiąt razy nigdy nie przeżyłem :hand: ..o ŻADNEJ porze roku :idea:

..jest wiatr - pływam, nie gadam..
nie ma - nie pływam, nie marudzę, robię co innego.. - polecam :thumb:

peace

Awatar użytkownika
FilipN
Posty: 801
Rejestracja: 05 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Warszawa/Jastrzębia Góra
Postawił piwka: 68 razy
Dostał piwko: 77 razy
 
Post26 wrz 2013, 16:38

Ziomek. pisze:..jest wiatr - pływam, nie gadam..
nie ma - nie pływam, nie marudzę, robię co innego.. - polecam :thumb:


Już to widzę, gdybyś przyjeżdżał na pływanie, dajmy na to, z Rzeszowa ;) ;)

A i przyjazd na prognozę też nie koniecznie musi zakończyć się szczęśliwie. W sierpniu były dwa tygodnie, w ciągu których były tylko dwa dni uczciwego pływania. Za to prognoza pokazywała codziennie, że jutro będzie wiatr ;)
Co innego teraz, w prognozie był wiatr przez tydzień - wieje tydzień. Problem w tym, ze oprócz prognozy warto sprawdzić sytuację baryczną nad polską. Każdy kto zrobił to wtedy, w sierpniu, wiedział że prognoza nie może się sprawdzić - nad polską i okolicą długo zalegał jeden układ baryczny i nie miało z czego wiać.

Kubs0n
Posty: 637
Rejestracja: 23 paź 2011, 10:46
Deska: Xenon Laluz
Latawiec: North Vegas
Lokalizacja: Jastarnia
Postawił piwka: 22 razy
Dostał piwko: 40 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 wrz 2013, 17:50

Mieszkam na półwyspie cały rok i z doświadczenia wiem że okres 4-5 dni pływania pod rząd zdarza się rzadko.Przyjeżdżac w ciemno nie polecam no chyba że na okres końca października-początek listopada. Nie od dziś wiadomo że w okresie Wszystkich Świętych zawsze kłuje: Dla przykładu pływałem 2 w lata z rzędu 1-2 listopada przy 25 węzłach.Koniec października i początek listopada zawsze był owocny w wiatr, z opowiadań dziadka wiem że kiedyś gdy o prognozach pogody jeszcze nikt nie słyszał to rybacy w tym okresie zawsze zostawali w portach by nie natknąc się na sztorm.Podrzucam link do krótkiej statystyki z zeszłego zimowego sezonu viewtopic.php?f=7&t=16016&start=13305 może kogoś to zachęci do przyjazdu na Półwysep w zimowym-właściwym sezonie :twisted:


Wróć do „Offtopic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości